Pevné paddleboardy

Pevné paddleboardy jsou vynikající volba pro fajnšmekry, kteří neznají kompromis. Plováky pro radikální zatáčení do vln. Zavodní rakety pro maximální rychlost při každém záběru pádla. Zda stylové desky ve dřevém designu pro náročné SUPery, kteří je mají kde uskladnit - ideální pro majitele chat či hausebotů.

 

Konstrukce pevných paddleboardů


Pevné paddleboardy jsou vyráběny z různých materiálů. Mohou být vyrobeny z plastu, dřeva, sklolaminátu či karbonu. Většina pevných paddleboardů má jádro z pěnové EPS, které je obaleno skleněnými nebo uhlíkovými vlákny. Uhlíkové vlákno je lehčí a tužší volba, ale je také cenově nákladnější. Plastové paddleboardy jsou cenově dostupnější, ale jsou velmi obtížné a chybí jim výkon oproti paddlebordům z jiných materiálů. Některé pevné paddleboardy jsou vyrobeny z lehkého dřeva pro stylový design.

 

Proč vybrat pevný paddleboard

  • žádné chystačky - pevný paddleboard stačí vzít k vodě a hned můžeš jezdit. Nemusíš nic foukat, kontrolovat tlak v paddlebordu ani nic podobného
  • máš dům u vody – pevné paddleboardy jsou ideální pro ty, kteří mají jezero za domem či chatou a mají možnost dlouhodobě uskladnit prkno. Nezapomeň, že pevný paddleboard může mít i 4 metry a to už těžko budeš v zimě obcházet jen tak v garáži.
  • lepší výkon - většina pevných paddleboardů poskytuje lepší výkon a efektivitu než nafukovací paddleboardy, zvláště pokud jde o závodní paddleboardy. Pevné paddleboardy nabízejí větší manévrovatelnost a obratnost, díky čemuž jsou lépe uzpůsobeny na SUP surfing ve vlnách.
  • stabilita - pevné paddleboardy mají díky své tloušťce těžiště posazené níže než většina nafukovacích paddlebordů. Proto se správně zvolenými rozměry může být pevný paddleboard vhodnější volbou i pro začátečníky s problémem se stabilitou.
  • nehrozí prohýbání pod nohama – tak jak říká jejich název, pevné paddleboardy jsou skutečně pevné. Pokud jsi těžší jezdec, můžeš mít problém na některých nafukovacích paddleboardech. Pevná deska pod nohama se za žádných okolností nebude prohýbat, čímž bys mohl ztratit na výkonu pádlování.

 

Rozměry pevných paddleboardů


Tak jako u nafukovacích paddleboardů i pevné paddleboardy lze rozdělit podle jejich tvaru na allround desky, touring desky či závodní paddleboardy. Rozměry paddleboardu určují jejich jízdní vlastnosti. Pokud hledáš rychlou výkonnou desku, hledej s délkou minimálně 12’6’’. Při správně zvolené šířce poskytují vynikající výkon a efektivitu při přímočarém pádlování. Pokud naopak hledáš obratný SUP do vln, kratší desky budou pro tebe lepší volbou. Šířka určuje stabilitu paddleboardu. Platí, že čím jsou paddleboardy širší, tím jsou stabilnější. Užší prkna jsou však rychlejší a lépe prořezávají vodní hladinu.