Vybíráme wing - kompletní návod

Nafukovací křídlo, wing, ti dopřeje požitek z jízdy, který si vychutnáš s větrem ve vlasech. Wing je křídlo, které držíš v rukou a za pomoci větru můžeš jezdit. Mezi jeho výhody patří malé balení, které je nesmírně praktické při transportu. Wing na jízdu připravíš velmi jednoduše, jelikož ho stačí nafoukat pumpou a jsi ready na nový zážitek. Zvládne to i dítě. Ve srovnání s windsurfem a kitem nemáš žádná lanka, očka, háčky ani šponování.

Winguj po celý rok na všech typech desek

Wing je určen hlavně pro jízdu s wingfoilem. A právem wingfoiling můžeme nazvat královskou wingovou disciplínou. Ale pozor! Wing výborně funguje is paddleboardem, starým windsurfem, lyžemi, snowboardem, skatem, longboardem, surfskatem, s ledními bruslemi a inlinami. 

ako-vybrat-wing (7)

Výhodný nákup vs. ověřená značka

Při koupi wingu platí staré dobré “Nejsem, tak bohatý abych si mohl kupovat levné věci”. Wing sice vypadá jednoduše, avšak jeho konstrukce vyžaduje zručné mistry. Nafukovací wing má být na jedné straně lehký do ruky a na druhé straně robustní, aby vydržel i pád do wingu a neroztrhal se hned. Wing musí být dostatečně pevný a nafoukaný na poměrně vysoký tlak, aby se ve větru nedeformoval v rukou. Zdeformovaný wing totiž ztrácí stabilitu, ovladatelnost i výkon. V hlavní komoře wingu i v ráhně se nachází duše, stejná jako na kitesurfových padácích. Kvalita duše se může od výrobce k výrobci měnit a proto je důležité vybrat kvalitní brand, který dodává náhradní díly nebo zajišťuje servis. Na trhu se v dneší době již nachází spousta no name wingů. Nebo značek, které se prezentují jako „kvalitní brandy“, ale ve výrobě už, jak se říká, „skutek utek“. 

ako-vybrat-wing (13)

✔ Kuso testuje a doporučuje tyto značky: Duotone, Naish, Cabrinha, SIC Maui 

Nafukovací wing s ráhnem

Cenově nejdostupnější je hliníkové ráhno. Pro fajnšmekry máme pak v nabídce rahná karbonová, která se vyznačují tuhostí a lehkou váhou. S ráhnem přišla na trh firma Duotone. Známá windsurfová a kitesurfová značka. Zaměřila se hlavně na windsurfosty, kteří přece s ráhnem jezdí celý život. Postupně s ráhnem přicházejí na trh i další firmy. Výhoda ráhna je možnost posouvat ruce po celé jeho délce. A tak točit úžasné halzy s wingem v jedné ruce, protože vždy najdeš správné místo k úchopu. Po ráhně můžeš ruce volně posouvat, takže nemusíš přechytávat rukama z jedné ruky do druhé. Toto ti obzvláště na začátku uspoří par pádů. Wing s ráhnem je výborné řešení pro freeride či freestyle. Přičemž stále více radikálních jezdců přechází na wingy s ráhnem.

ako-vybrat-wing (5)_1

✔ Neonmars tip | Kuso doporučuje: Pokud to myslíš s wingováním vážně a každou volnou chvílu budeš na vodě, určitě investuj do karbonového ráhna.

Nafukovací wing s tvrdými držadly

Tento typ wingu představuje jakousi střední cestu, kdy nemusíš nosit k wingu rahno. Wing jednoduše rozroluješ na pláží a nafoukáš. Avšak zároveň máš pevné rukojeti, které zaručují přímé řízení wingu a vysoký výkon. Zatímco měkkých rukojetí může být několik pevné jsou většinou dvě. Jedna na přední ruku, druhá na zadní a hotovo. Tyto rukojeti jsou delší, aby se na nich daly posouvat ruce a pohodlně jezdilo doslova každému.

ako-vybrat-wing (6)

Nafukovací wing s měkkými držadly

Většina značek začala vytahovat wingy s měkkými “ popruhovými držadly”. Tyto ručky mohou mít plochý profil, nebo i kulatý, či oválný. Zlaté pravidlo ani doporučení není. Prostě každému rajderovi lépe padne do ruky jiný popruh. Někdo mě ruku menší, jiný větší. Ideální je tedy při výběru si wing přímo vyzkoušet u nás, nebo se poradit s našimi experty telefonicky nebo emailem. 

Neonmars aktivně spolupracuje s výrobci. Hračky, které prodáváme sami jezdíme a testujeme. Proto se snažíme produkty s výrobci přivést do dokonalosti. Občas se nám do rukou dostanou výrobky či prototypy, které nejsou dobré. Například wing vypadá v pořádku, ale při jízdě otevírá ruce a nevydržíš s ním dlouho jezdit. Snažíme se takové výrobky neprodávat a vždy nabízet to, co funguje!

ako-vybrat-wing (8)

Tento typ wingu patří mezi oblíbené varianty i mezi paddleboardisty, kteří kupují wing k paddleboardu. Mezi výhody patří, že wing se výborně balí (například do paddleboardového batohu se vejde is paddleboardem). Začátečníci a rekreanti zase ocení, že wing nemá tvrdé součásti a nemohou se o něj udeřit, nebo je wing nebouchne, pokud by jim i během prvních pokusů přistál na hlavě.

Nafukovací wing s oknem

Na domácí poměry, zda jíždění v klasických prázdninových destinacích doporučuji raději volit wing s okny. Okna zvyšují bezpečnost při jízdě. Na vodě nejsi sám. Nemusí být plno jen wingerů, ale i windsurfistů, kitesurfistů, paddleboardistů, surfařů, plavců, skútrů a lodí. Každá skupina jezdí úplně jinak, jiné směry, jiné trajektorie. Dokonce, pokud budeš jezit na řekách můžeš narazit na všelijaké mělčiny, nebo plující stromy. Proto, tak jako na windsurfové plachtě, kde je okno doporučuji i nafukovací křídlo - wing s oknem pro lepší bezpečnost. Malou nevýhodou oproti wingu bez oken je, že wing je třeba sbalit poctivě a dávat pozor, aby se neskládala okna, což má za následek kratší životnost. Ale neboj se všechno ti na našich kurzech ukážeme.

ako-vybrat-wing (3)

Nafukovací wing bez okna

Wingy bez oken mají dvě hlavní výhody. A to je lehká váha kanopy, která vyniká při pumpování s wingem i při jízdě ve vlnách, kdy si necháváš wing vyvát větrem v jedné ruce. Druhá výhoda je, že wing můžeš balit úplně jednoduše, doslova „halabala“ a nemusíš dbát na správné poskládání kolem oken. Nevýhoda tohoto wingu je, že přes něj nevidíš a když je na vodě hustě musíš mnohem více „nakoukat“ kolem wingu, co se kolem tebe děje.

ako-vybrat-wing (4)

Co přikoupit k wingu

Jednotliví výrobci nabízejí rozdílné sady balení a proto si vždy dej pozor na to, aby sis koupil také pumpu pro nafukování wingu. Pokud jsi paddleboardista a máš klasickou paddleboardovou pumpu mohli by ti vyhovět wingy legendární značky Naish, které používají pddleboardový ventil. Celkově na wingech se používají 3-4 typy ventilu, zálezí od značky. Wingové pumpy jsou většinou univerzální a mají více možností redukce.

Určitě budeš potřebovat leash, tedy pojistné lanko, které je na jedné straně pevně uchyceno o wing a na druhé o zápasí ruce." Takže i když padneš wing nikdy neodletí pryč. Některé značky mají leash v rámci balení, jiné dávají wingerům na výběr, který leash zvolí. Někdo preferuje kratší a stočený další rovný a delší leash. Platí ale pravidlo, že čím větší mas wing, tím by měl být leash delší. Výrobci počítají s větrnými závisláky, takže pokud si kupují zákazníci 3 wingy – stačí jim například jedna pumpa a jeden leash. To je také důvod, proč nejsou automaticky ke každému wingu.

ako-vybrat-wing (6)_1

Pokud jdeš do wingu s ráhnem, určitě jsi nezapomeň ráhno dokoupit. Klidně chyť do ruky více typů a vyber to, co ti nejvíc sedí. Nezapomínej, že váha hraje roli a tak, pokud ti to budget dovolí investuj do ráhna karbonového.  

Batoh na wing je součástí každeho wingu. Zatímco na začátku to byly vlastně jen obaly wingů. Dnes se většina wingů dodává v propracovaných batozích, které jsou super i pro delší nošení wingu. Samozřejmě, že na batoh pohodlně přichytíš pumpu, helmu či ráhno. A do batohu k wingu hodíš plavky či neopren.

Jak se obléct na wingfoiling?

Wingování je požitek a radost. Ovšem tak jako při každém sportu, i při wingfoilingu může dojít ke zranění. Náchylnější ke zranění je nováček a přemotivovaný nováček-samouk může být ještě horší kombinace. Častěji za zranění může hydrofoil, který je poměrně velký a ostrý. Proto na začátek doporučujeme každému wingistovi a wingfoilistovi, aby udělal 2 věci. První je investice do kurzu, zda kempu, kde wingování učí zkušení instruktoři. Sami tyto kempy nabízíme a víme, že progres pod dohledem zkušeného wingfoilistu je opravdu rychlý. Druhá věc, kterou je třeba udělat je správně obléct od hlavy k patě :) Takže na hlavu patří helma, na tělo patří neopren s dlouhým rukávem a dlouhýma nohama. Na neopren patří určitě certifikovaná záchranná vesta, nebo impact vesta, která tlumí nárazy a umožnuje lepší pohyb. No, a na ty paty a nohy doporučujeme neoprenové boty. Je jednodušší ťuknout helmu, či impakt vestu než si nešťastně o hydrofoil rozříznout nohy a shánět doktora namísto ježdění.

ako-vybrat-wing (4)_1

Nafukovací křídlo wing pro skateboard, longboard a surfskate

Výborným doplňkem k jízdě na vodě je jízda s nafukovacím křídlem - wingem na asfaltu. Obzvlášť pokud je na vodu zima, nebo je zamrzlá, je hladký beton, asfalt nebo jiný povrch výborný spot pro jízdu na skejte, longboardu, zda surfskate. Třeba dávat pozor, protože beton je tvrdší než voda. A pokud není čerstvě vylitý, tak se do něj ani neponoříš! Proto vždy doporučuji nosit dobré tenisky, kolenačky, laktáky, chránič zad a helmu . Skateboard, česky skejtbórd, je na jízdu v pohodě, ale má poměrně malá kolečka, která mohou snadno zadrhout o kamínky a také má malou plochu prkna. A proto doporučuji pro jízdu s wingem longboard - má větší kolečka, takže snáze přejede přes drobné terénní nerovnosti a zároveň má větší prkno, kde může cvičit změnu pozice nohou u halze. 

ako-vybrat-wing (10)

Neonmars Toptip

Nezapomeň na: chrániče a přilbu, leash na wing
Doporučená velikost wingu:
4.5 - 6.0 metru čtverečního

ako-vybrat-wing (12)

Nafukovací křídlo wing pro lyže a snowboard

“Netaháme pro silný vítr!” toto oznámení je postrachem všech lyžařů. Avšak s wingem v kufry auta, budeš vysmátý od ucha k uchu. Nebo si užiješ úžasný den s wingem v ruce. Pro ježdění doporučuji vyhledat pláničku plnou prašanu nebo zatravněné velké plochy. I když se může zdát, že rozorané pole je dobrý nápad, tak věřte mi, není! Ideální jsou místa, kde najdeš i snowkitery. Doporučená velikost wingu je 4.5 - 6.0 metru čtverečního. Je to hlavně pro velký odpor skluznice lyží nebo snowboardu, proto doporučuji mít navoskované.

ako-vybrat-wing

Neonmars Toptip

Nezapomeň na: navoskovat skluznice, leash na wing
Doporučená velikost wingu: 4.5 - 6.0 metru čtverečního

Nafukovací křídlo wing pro lední brusle a inline

Brusle, obzvláště ty ledové, se vyznačují extrémně malým odporem. A proto je ideální vzhledem k síle větru používat spíše menší velikosti wingu. Doporučený rozsah je 2.5 - 4.5 metru čtverečního. Tedy brusle bereš většinou nejmenší wing, který máš ve své výbavě. Jízda po krásně rovném ledě patří k neopakovatelným zážitkům. Avšak dávej pozor na bezpečnost a pro možnost přeboření v ledu doporučujeme nosit záchrannou vestu, která zároveň tlumí i nárazy o tvrdý led. Chránič zad, kolenačky a helma jsou také výborný bezpečnostní prvek při jízdě s wingem na tvrdých površích. 

ako-vybrat-wing (2)

Neonmars Toptip

Nezapomeň na: chrániče a přilbu, leash na wing
Doporučená velikost wingu:
4.5 - 6.0 metru čtverečního

Neonmars action team nikdy nepřestává objevovat nové možnosti využití wingu. Inspiruj se a nezapomeň nás ve storkách a reelsech označit Kuso Neonmars