JAK VYBRAT KAJAK

Jak vybrat kajak?


Nadešel čas na koupi kajaku a neumíš si vybrat v širokém sortimentu? Přinášíme ti návod jak zvolit pro sebe či rodinu tu správnou loď, na které zažiješ kopce dobrodružství.

jak vybrrat kajak

Nafukovací nebo pevný kajak?

Pevné kajaky mají dlouhou historii a pocházejí ze severských zemí. Materiály, ze kterých jsou pevné kajaky vyrobeny, bývají různé - od plastu, sklolaminátu, či karbonu, určeného pro profesionály. S pevným kajakem se dostaneš tam, kde s nafukovacím ne. Pokud jsou tvým cílem tekoucí vody úrovně WWI až po úroveň WWVI, pevný kajak může být pro tebe tou správnou volbou. Nezpomeň však na to, že už jednomístný plastový kajak má délku 200-400 cm a váhu od 20 kg, a přepravit ho do cílové destinace může dát zabrat. Nutností se stane nosič na auto se systémem uchycení a také parťák, se kterým kajak vyložíš na střechu auta.

Stále větší oblibě se právě proto těší nafukovací kajaky. Jejich největší předností je skladnost a přepravnost. Nafukovací kajak snadno sbalíš do přepravní tašky, schováš do kufru auta a vydáš se za dobrodružstvím kam chceš. Problém nafukovacímu kajaku nebude dělat ani dovolená k moři letadlem. Pokud tě lákají jezera, moře nebo tekoucí řeky od mírných až po úroveň WWII, nafukovací kajaky jsou tou správnou volbou. Díky široké nabídce nafukovacích kajaků si to správné plavidlo najde každý. Ať už hledáš rekreační kajak pro rodinu nebo se chceš vydat na celodenní výlet podél pobřeží. Odolné materiály, z nichž nafukovací kajaky jsou vyrobeny, zvládnou i náročnější podmínky, nárazy či ponořené nástrahy ve vodě. Pokud by se však přece stala na vodě nehoda, trhlinu snadno opravíš sadou na lepení.

dvoumistnne nafukovaci kajaky

Konstrukce nafukovacích kajaků

Široká škála nafukovacích kajaků na trhu přináší množství konstrukcí, které mají vliv na jejich odolnost, tuhost a nosnost. Materiály a konstrukční řešení ovlivňují také cenu za nafukovací kajak. Rekreační kajak tě může vyjít již kolem 5 000 Kč. Pokud si však připlatíš, získáš víc než jen dražší kajak. S kvalitnějším materiálem a odolnější konstrukcí si budeš moci dovolit zažít divočejší dobrodružství.

PVC materiál

Základní nafukovací kajaky jsou vyrobeny z odolného PVC materiálu. Takový kajak se nejčastěji skládá ze 3 komor: duté komory po bocích kajaku a nafukovací dno s přepážkami. Tento typ kajaku je ideální pro rekreační dovádění s rodinou na jezeře nebo splav mírně tekoucí řeky. Je však třeba dát si pozor na mělké dno.

konstrukce kajaky pvc

Kájak s pláštěm s tkaniny

Tento typ nafukovacích kajaků se skládá ze vzduchotěsných nafukovacích komor, které jsou potaženy odolnou tkaninou. Tato tkanina je vyrobena většinou z vodoodpudivého materiálu a zajišťuje větší odolnost před UV zářením a mechanickým poškozením. Vnitřek kajku, duši, můžeš snadno vyjmout a v případě potřeby opravit. Nafukovací kajaky potažené odolnou tkaninou jsou vhodné i do náročnějších podmínek nebo mělčích vod. Pozor však na to, aby byl tvůj kajak před uskladněním dostatečně suchý. Na vlhkém kajaku se snadno vytvoří plíseň.

konstrukce kajaky tkanina

Drop-stitch konstrukce

Moderní konstrukce, kterou najdeš na nafukovacích paddleboardech, dodává nafukovacímu kajaku ultimátní odolnost a tuhost. Dropstitch konstrukce spojuje dvě PVC vrstvy pomocí hustých vláken. Stěny či dno kajaku můžeš tak nahustit do vysokých hodnot, díky čemuž je kajak pevnější a tužší. Jízdní vlastnosti nafukovacího kajaku s drop-stitch konstrukcí se tak nejvíce přibližují pevným kajakům. Tužší drops-stitch konstrukce s sebou nese i menší nevýhodu, a to delší dobu přípravy a nadýmání.

konstrukce kajaky dropstitch

Typy kajaků

Rekreační kajak

Nafukovací rekreační kajak klade důraz na bezpečnost a stabilitu a proto je ideální pro rodinnou plavbu na klidné vodní hladině jezera či pomalu tekoucí řeku. U rekreačních kajaků určitě oceníš jeho lehkou ovladatelnost, se kterou si poradí i úplný začátečník. Rekreační kajaky jsou kratší a neposkytují tolik odkládacího prostoru, aby ses mohl vydat na celodenní výlet.

Turistický kajak

Touringový nafukovací kajak je jako stvořený pro delší plavby. Oproti rekreačním kajakům je tento typ kajků delší, díky čemuž umožňuje rychlejší jízdu a lepší držení směru. Kromě toho však do delšího turistického kajaku snadno sbalíš zavazadla i na několik dní.

touristicky kajak aqua marina steam

Nafukovací kánoe

Nafukovací kanoe se oproti kajaku liší především způsobem ovládání. Při kajakování držíš v rukou oboustranné pádlo, zatímco s kanoe pádlo má jen jeden list a pádluješ jen na jedné straně, přičemž si při sólo jízdě pádlo přehazuješ ze strany na stranu. Nafukovací kánoe si získali zejména rodiče s dětmi, protože plavidla poskytují uvnitř spoustu prostoru a mají vyšší boční stěny.

SUPkajak

Pokud se neumíš rozhodnout, zda chceš nafukovací paddleboard nebo kajak</strong >, je zde pro tebe řešení. Novinkou na trhu je hybrid SUPkayak a v naší nabídce jej najdeš hned od dvou výrobců: Aqua Marina a Spinera, který přináší tento hybrid ve verzi i pro dvě osoby . Oproti klasickému paddleboardu je SUPkayak širší a hrubší a na jeho palubě se nachází zapuštěný kokpit. Své místo si tento chytrý hybrid našel také v rodinách. Do otvoru dáš dítě a máš ho stále pod kontrolou.

hybrid SUP kayak Spinera

Délka kajaku

Chceš ujít na vodu sám, nebo chceš jezdit s rodinou? Délka nafukovacího kajaku ovlivňuje nejen rychlost, ale především to, kolik osob se do něj vejde. Na trhu najdeš nafukovací kajaky pro 1-3 osoby. Pokud budeš jezdit sám, ale občas na výlet vezmeš i svou polovičku či dítě, doporučujeme jít do dvoumístné verze. Pohodlně se na tomto kajaku odvezeš i sám a budeš mít dost prostoru pro odložení zavazadla. Do jednomístného kajaku dvě dospělé osoby nevtěsnáš.

nafukovaci kajaky pro kazdeho

Delší kajaky jsou ideální pro celodenní výlety. Dobře drží směr a umožní ti dosáhnout vyšší rychlosti. Kratší nafukovací kajaky však využiješ ve svižnějších meandrujících vodách, kde potřebuješ obratně reagovat na všechny překážky pod vodou.

Výbava kajaku

Součástí každého dobrého nafukovacího kajaku by měla být pohodlná sedačka (případně 2 nebo 3 podle typu kajaku). Dobrá kajaková sedačka by měla poskytovat zádům dostatek opory při zapření se. Sedačka by měla dobře sedět v kajaku a ideálně by se měla dát přizpůsobit požadavkům každého, abys předešel bolesti na dlouhé cestě.

Součástí výbavy kajaku jsou i odnímatelné směrové ploutvičky, které lze sundat v případě mělké vody. Pokud se chystáš na výlet, oceníš na nafukovacím kajaku dostatek odkládacího prostoru. Systém bungee lan, které můžeš nalézt podle jednotlivých modelů vpředu nebo vzadu, ti umožní bezpečně uchytit náklad v lodních vacích. Při výběru vhodného kajaku dbej také na to, aby měl dostatečný počet madel pro převoz k vodě, nebo když budeš muset divoký úsek vody přejít s kajakem v rukou.

vybava nafukovaciho kajaku

Důležitou součástí, zejména pokud plánuješ jezdit i divočejší vody, by měly být efektivní samovypouštěcí ventily . Pomocí těchto otvorů na dně kajaku se voda vylije, pokud ti natekla do kokpitu ve vysokých vlnách či peřejích. Během plavby na ploché vodě ventily jednoduše necháš zavřené. Výhodou nafukovacího kajaku je, že jej sbalíš do kompaktního balení a snadno přepravíš kam chceš. Proto si dej při výběru svého kajaku pozor na kvalitu přepravní tašky. Mysli na to, aby byla taška dostatečně pevná a velká, aby ses zbytečně netrápil, když budeš kajak skládat.

Pádla na kajak

Některé modely nafukovacích kajaků mají ve standardní výbavě už i skládací pádla na kajak. Tato pádla jsou vyrobena z hliníku, mají plastové listy a jsou určena k rekreačnímu pádlování. Jelikož hliník patří ve vodáckém světě mezi těžší materiály, na celodenním výletě ti toto pádlo dá pořádně zabrat. Pokud se chystáš sjíždět řeky aktivně, doporučujeme ti jít do lehčí skolaminátové verze. A pokud to s kajakováním budeš opravdu myslet vážně, sáhni po karbonových ultralehkých pádlech. 

karbonove padlo na kajak akqua marina kp-3

Dobré kajakové pádlo by mělo být dostatečně dlouhé, aby si pohodlně při pádlování dosáhl na hladinu a pádlo přitom dobře zabořil. Při pádlování určitě oceníš, pokud si budeš moci nastavit úhel listů podle svých preferencí. Pádlo by mělo mít také stříšky na ochranu před stékající vodou, aby si neměl ruce neustále mokré. 

Chystáš se splavovat v kánoi? Nezapomeň si s sebou vzít pádlo s jedním dopisem. Výrobce Aqua Marina přináší na trh unikátní pádlo Ripple-Tech 2v1, které můžeš použít i jako dvoj pádlo na kajkování, nebo si z něj uděláš dvě pádla na kánoi s hruškou.

padlo na kanoe ripple tech 2 v 1

Nezapomeň na to, že kajakové pádlo vyrobené z hliníku můžeš snadno potopit. Abys předešel této nemilé situaci, doporučujeme ti dokoupit šikovný plovák na pádlo, které ho udrží na hladině. 

Co mi bude chybět?

Tak jako u ostatních vodních sportů, bezpečnost musí být prvořadá. Nedílnou součástí by proto měla být certifikovaná plovací vesta s dostatečným výtlakem. Vesta musí dobře padnout, aby ses v kajaku s ní necítil omezující, ale bezpečná. Ideální, pokud bude mít několik popruhů, pomocí kterých vestu snadno dotáhneš podle potřeby.

vesta na kajak
Při splavu divoké vody oceníš i přilbu. Ochrání ti hlavu při pádu do vody nebo při úderu pádla do hlavy. Přilby na vodní sporty jsou vyrobeny z materiálů, které nenasávají vodu, aby nebyly příliš obtížné.

Zajistě oceníš, pokud své věci budeš mít v bezpečí. Na výlety si můžeš oblečení či jídlo sbalit do voděodolného lodního vaku, který jsi upevníš pod bungee šňůry. U nás v nabídce najdeš velikosti vaků s různým objemem, aby sis mohl s sebou vzít vše potřebné. Mobil, klíče od auta, zda doklady zas schovej do vodotěsného pouzdra, které si můžeš zavsit na krk. Takto budeš mít mobil vždy u sebe a můžeš si dělat selfíčka na vodě, aniž by si jej z pouzdra vybral.

Nezapomeň nás sledovat na facebooku a instagramu, označuj #neonmars a sdílej s námi své zážitky na kajaku.