WINDSURFINGOVÉ PLACHTY

Ať už s windsurfingem začínáš, nebo jsi pokročilý jezdec, správně zvolená windsurfová plachta je alfou a omegou pro nezapomenutelnou jízdu. Jak se ale zorientovat ve výběru plachty a jakou velikost plachty zvolit? Na to ti odpovíme zde:

Spousta začínajících windsurfistů neodhadne své schopnosti a vhoupne do světa windsurfingu s příliš velkou plachtou se slovy: rychle se naučím a plachta pro začátečníka mi bude zbytečná. Opak je však pravdou. S menší plachtou se na začátku tolik nenaděláš. Počítej s tím, že plachta bude více ve vodě než stát na prkně a vytahovat ji z vody lze něco zabrat. S větší plachtou se namákáš ještě víc. Menší windsurfovou plachtu navíc určitě využiješ i na rekreační jízdu, pokud se z tebe stane pokročilý windsurfista. Ti, pro něž se windsurfing stane životním stylem, následně investují do větší plachty. Plachtu netahají tak často z vody, jezdí s trapézem, který šetří energii. Do slabšího větru si vyberou plachtu o 1 – 2 m2 větší. Původní plachta mu však zůstane ve výstroji a kromě prvních kroků pro rodinu a kámoše slouží k jízdě v silenějším větru.

 

Typy windsurfingových plachet

Nafukovací plachta pro windsurfing - novinka určená pro výuku začátečníků a dětí i pro rekreační windsurfingovou plavbu. Na stavění plachty stačí pumpa a za pár minut je nafukovací plachta připravena k jízdě - není třeba používat žádná lanka ani nic šponovat. Extrémně jednoduché zvedání plachty z vody zaručuje velmi rychlý progres. Plachta se nepotápí do vody jako konstrukční a vždy zůstane na hladině. Během jízdy tato plachta vypouští větrné poryvy a odpouští chyby, což zaručuje okamžitou zábavu při windsurfingu a méně pádů. Minimalistické balení plachty je velké jako dvě 2l pet láhve, takže prostěradlo velmi snadno zabalíte například k paddleboardu.

Kompaktní plachta pro windsurfing-základem této plachty je stěžeň, který se skládá ze 4 nebo 5 dílů. Díky tomu lze poskládat celé windsurfové oplachtění do batohu, který je velký jako standardní paddleboardový batoh nebo batoh pro nafukovací windsurfing. Cestovat s kompaktní plachtou je radost. Pohodlně vejde do kufru auta či do střešního boxu a také je s ní možné letět letadlem. Kompaktní plachty pro windsurfing mohou používat jak začátečníci, tak i zkušení jezdci či falešní začátečníci, kteří restartují svou windsurfingovou kariéru. Přestože je kompaktní plachta pro windsurfingu složená z více dílů, tak její stavění nezabere více času než stavění klasické windsurfingové plachty (cca 10 min).

Klasická plachta pro windsurfing - dle provedení je určena širokému spektru windsurfistů od úplných začátečníků až po profiky.

 

Z čeho se skládá windsurfová plachta?

Windsurfová plachta (správné oplachtění, nebo anglicky windsurf rig) se skládá z hlavních částí a to jsou:

Windsurfová plachta - do plachty fouká vítr a zajišťuje tedy jízdu
Spira plachty - je (příčná) výztuž plachty, která zaručuje lepší stabilitu a výkon plachty
Windsurfový stěžeň (stožár) - na stěžeň se natahuje plachta a pomocí kloubu je připevněn k desce
Windsurfové ráhno – za ráhno windsurfista drží plachtu a pomocí něj dokáže plachtu ovládat. Ráhno se připíná na stěžeň a do koncovky ráhna se šponuje zadní lem plachty.
Vytahovací lano - je uchyceno o přední koncovku ráhna a slouží k vytahování spadlé plachty z vody
Prodlužovák / pata stěžně - prodlužovák slouží k nastavení správné délky stěžně. Pata stěžně může být samostatně, ale častěji bývá součást prodlužováku. Pomocí prodlužováku se šponuje spodní lem plachty. Prodlužovák se spojuje s kloubem
Obal na windsurfovou plachtu/oplachtění - plachty mívají praktický obal, v případě celého oplachtění takový, kde se vejde úplně vše
Kloub pro windsurf - spojuje windsurfové oplachtění a windsurfové prkno (pevnou nebo nafukovací). Také zajišťuje možnost pohybu plachty. Pro nafukovací windsurfy a windsupy doporučujeme kardanový kloub. Kloub nemusí být součást balení.

 

Základní velikosti windsurfingových plachet

2.5 m2 dětská windsurfová plachta
3.5 m2 juniorská windsurfová plachta
4.5 m2 windsurfová plachta pro začátečníka
5.5 m2 windsurfová plachta pro pokročilého
6.5 m2 windsurfová plachta pro profíka

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení