WINDSURFINGOVÁ DESKA PRO ZAČÁTEČNÍKA

Nafukovací vs pevná windsurfingová deska

Windsurfing je jedinečný sport. Spojuje sílu vody a vln se silou větru. Na jedné straně příroda a její živly, na druhé windsurfer a jeho síla a vytrvalost spojená s balancem a technikou. Základy windsurfingu zvládne se správnou výbavou úplně každý, i rekreační sportovec. Ježdění na vlnách, skoky a rozličné triky jsou naopak celoživotní dílo. Neustálá pokora k přírodě, čtení podmínek a učení se. Je na každém aby si vybral, jestli je windsurfing zpestření léta, úžasný oddych v přírodě s rodinnou a kamarády nebo životní styl.

windsurfing-jp-australia

Já windsurfuji od malička. Pamatuji si jak jsme na kolech jezdili do sklepa ke známému a laminátovali windsurfingové plováky. Jak se doma šili windsurfingové plachty a zig-zag nůžky jsem poznal dřív než normálně. Jak jsme ve feroně kupovali duralové trubky na stožár dětské plachty a poslední chybějící kus jsme vyrobili z hokejky. Jak jsme dostali řidičáky a kamarád měl Škodovku se zahrádkou a já 2 windsurfingové výbavy. Jak jsme každou předpověď 3-7 metrů za sekundu strávili u vody. Jak všechny peníze z brigády šly do výbavy. Pamatuji si první skok, první 360tku, první výjezd na vlny. Pokud si se dostal až sem asi to myslíš s windsurfingem vážně - vítej v naší komunitě. V dalších řádcích se dočteš, jaké máš dnes možnosti a podle jakých kritérií by si si měl vybrat nejlepší windsurfingovou desku pro sebe.

pevny-windsurf-jp-australia- 

Windsup – paddleboard s plachtou

Wind sup je nafukovací paddleboard s možností windsurfingu. Výborný na Stand up paddleboarding – pádlování ve stoji. Ale skvěle funguje i na windsurfingové začátky. U některých modelů je možné připnout sedačku a za použití 2-listového (kajakářskeho) pádla vytvořit nafukovací kajakPoměr ceny a zábavy pro celou rodinu je při této možnosti doslova bez konkurence. Pádluješ, když nefouká a windsurfuješ, pokud se zvedne vítr. Výborná výuková možnost, kterou používáme i na našich Kempech a kurzech windsurfingu. Jízdu s větrem ve vlasech si užívají děti, junioři i dospělí. Po letech jsem si opět zajezdil s mým otcem, který je v důchodě. 

Delší (11 a víc stop) nafukovací paddleboard výborně drží směr a stabilitu. Výborný na výtlačnou plavbu (jak kdysi winglider). Kratší paddleboardy mají výhodu v obratnosti. 

nafukovaci-windsurf-kurz

Pád na desku – nafukovací deska je z PVC materiálu a potažená měkčenou pěnou EVA. Nafukovací paddleboard – windsup je teda velmi příjemný při pádech na desku. Zároveň poslouží na opalování a nedrápe plavky jako zdrsněný povrch pevných windsurfingových plováků.

Odolnost desky – pád plachty na špičku pevného windsurfingového plováku nejednou končí opravou. První pokusy na nafukovacím windsurfingovém paddleboardu jdou bez problémů a strachu z poškození výbavy. Rovněž na břehu můžeš zacházet s nafukovacím windsupem méně opatrně než s karbonovým plovákem.

Obrat proti větru – díky středové ploutvi (ploutvičce US-box, či slide-in) nafukovací windsup výborně stoupá proti větru, což ulehčuje jak obrat proti větru, tak i návrat na místo odkud jste vyrazili.

Jízda ve skluzu – jízda v skluzu s windsurfingovým oplachtěním nebo s křídlem (wing.surfer) je možná.

Jízda v trapézu – nafukovací konstrukce paddleboardu je ideální na první kroky s trapézem. Známé katapulty neskončí odlomenou špičkou.

Jízda v poutkách – nafukovací windsupy většinou nejsou vybavené systémem na připnutí poutek.

Carvingová halza – možná, ale obtížná. U modelů s odtrhovou hranou se zatáčí snadněji.

Skoky – nějaký borec by to asi dal, ale tento typ není vhodný na triky a akci ve vzduchu.

nafukovaci-windsurf-jp-australia

Doporučený level ježdění: začátečník – pokročilý surfer, restart windsurfingové kariéry, rodinná zábava u vody.

Doporučená velikost (výtlak v litrech) = (2.5 – 3.5) x váha jezdce.

Doporučená velikost plachty do 5.0 m².

Nafukovací Windsurf

Seriózní windsurfingové “prkno” pro všechny, kteří nemají garáž, či loděnici. Nafukovací windsurf je výborný pro ambiciózní začátečníky či sportovní jezdce, kteří hledají vysoký výkon a zároveň výhody nafukovací konstrukce. Výborná skladnost a cestování, robustní konstrukce, kdy pády nekončí rozbitým plovákem, pohodlné ležení a opalování na windsurfu bez poškrábaných plavek, či pády bez škrábanců. Nafukovací windsurf je oproti windsupu kratší a širší, koncipovaný na jízdu v skluzových podmínkách. Nafukovací windsurf umožňuje použití větší plachty než windsup, užijete si i silný vítr, jízdu v poutkách, první naskluzované kilometry a točte ty nejlepší halzy. Nafukovací windsurf je možné nouzově použít jako paddleboard, ale kvůli větší šířce se hůře pádluje a jelikož je kratší hůře drží směr. Avšak jako ryba ve vodě se cítí při výuce windsurfingu od dětí až po dospělé

nafukovaci-windsurf-stx-freeride

Pád na desku – nafukovací deska je z PVC materiálu a potažená měkčenou pěnou EVA. Nafukovací windsurf je teda velmi příjemný při pádech na desku. Zároveň poslouží na opalování a nedrápe plavky jako zdrsněný povrch pevných windsurfingových plováků.

Odolnost desky – pád plachty na špičku pevného windsurfingového plováku nejednou končí opravou. První pokusy na nafukovacím windsurfu jdou bez problémů a bez strachu z poškození výbavy. Rovněž na břehu můžeš zacházet s nafukovacím windsurfem méně opatrně než s karbonovým plovákem.

Obrat proti větru – díky středové ploutvi (ploutvičce US-box, či slide-in) nafukovací windsurf výborně stoupá proti větru, což ulehčuje jak obrat proti větru, tak i návrat na místo odkud jste vyrazili

Jízda v skluzu – do základní výbavy  patří poutka a odtrhová hrana, které ulehčují nástup do skluzu a jízdu ve skluzu. 

Jízda v trapézu – nafukovací konstrukce je ideální na první kroky s trapézem. Známé katapulty neskončí odlomenou špičkou.

Jízda v poutkách – nafukovací windsurf je připravený a shape-ovaný na jízdu v poutkách v skluzových podmínkách. (RRD dokonce vyrobilo nafukovací rychlostní windsurf na jízdu ve speciálním rychlostním kanálu).

Carvingová halza – díky odtrhové hraně a poutek je možně točit halzy ve skluzu

Skoky – některé firmy dělají nafukovací windsurfingové desky i na freestyle (skoky a triky).

 nafukovaci-windsurf-kurz-neonmars

Doporučený level ježdění: ambiciózní začátečník – pokročilý surfer, restart windsurfingové kariéry bez kompromisů.

Doporučená velikost (výtlak v litrech) = (1.5 – 3) x váha jezdce.

Doporučená velikost plachty do 7.5 m²

Pevný Windsurfing

Windsurfing je tvůj nový životný styl. Máš garáž, nebo si se sousedem vyměnil sklep a nyní máš tu naproti vchodovým dveřím. Nosič na auto si mal koupený dřív než nové auto, nebo všude jezdíš dodávkou? Pevný windsurfingový plovák je řešení přesně pro tebe. Pevná sklolaminátová nebo karbonová konstrukce umožňuje přesné tvarování windsurfingové desky. Pevná windsurfingová deska není tak hrubá jako nafukovací. Proto budeš volit menší litráž (výtlak v litrech). Pevný windsurf má přesné hrany, jejichž profil se může od špičky k zadní části plováku měnit, přesnou rocker (zvednutá špička) linii. Jakož i více možností tvarování dna (V, konkávy, …) přesně podle potřeb daného windsurfingového plováku. Kdo jednou zažije pravý pocit jízdy na karbonové desce už nebude chtít měnit. Rychlý nástup do skluzu, úžasné přesné hranění při obratu po větru (halzy) a přesné řízení “direct feeling” pod nohami. Při koupi nového pevného plováku na windsurf si ale dávej pozor na výhodnou bazarovou koupi. Stále je tam spousta plováků, které jsou velmi úzké a nevhodné pro začátečníky. Proto se raději před koupí poraď s profíky, nebo si vyzkoušej více modelů.  

pevny-windsurf-jp-australia

Pád na desku – pevné windsurfingové plováky mají měkčenou pěnu v oblasti poutek. Při učení a začátcích budeš stát více v zóně okolo kloubu – uchycení oplachtění. Tam je z velké části zdrsněný protismykový povrch. Pády na pevňák jsou proto o něco drsnější než u nafukovaček.

Odolnost desky – karbonový speciál je tuhý, úžasný na vodě, ale i křehký jako vajíčko. Proto vyžaduje péči při přepravě, ukládání windsurfingové desky na břehu a obzvlášť třeba dávat pozor při pádech a katapultech. Špičku totiž můžeš rozbít raz-dva.

Obrat proti větru – velká (zaklápěcí) středová ploutev, středová ploutvička (us box), či velká ploutvička vzadu ulehčují jízdu proti větru a držení bočního kurzu. Pro začátečníky v módu výtlačné plavby doporučuji středovou ploutev, či ploutvičku.

Jízda ve skluzu – přesně na tento druh jízdy jsou pevné windsurfy ideální. Naber plnou rychlost a užívej si jízdu, když kloužeš po vodní hladině.

Jízda v trapézu – při použití větších plachet je jízda s trapézovou sedačkou a poutky nezbytná. Šetříš ruky, jezdíš rychleji a déle. Ale pozor na katapulty. 

Jízda v poutkách – pevné desky mají vícero možností namontování poutek. Školské desky dokonce umožňují montáž poutek blízko stěžně, odbourává se tak obava z polohy poutek v zadní části plováku. Pro správnou polohu poutek se poraďte se zkuseným windsurferem. 

Carvingová halza – královský obrat a sen každého windsurfera – halza překonaná celá ve skluzu. Pevný surf je úplně ideální mašina na carvingovou halzu díky přesným hranám plováku.

Skoky – skoky, ježdění vln, či freestyle triky. Pokud budeš makat a jezdit vždy, když zafouká můžeš se i ty dostat na tento level. Pevný windsurf je správná volba pro tebe.

pevny-windsurf-jp-australia-2 

Doporučený level ježdění: začátečník až profík.

Doporučená velikost pro začátečníka (výtlak v litrech) = (1.6 – 2.4) x váha jezdce.

Doporučená velikost pro pokročilého (výtlak v litrech) = (1.3 – 1.6) x váha jezdce.

Doporučená velikost pro sportovního jezdce – nutná znalost vodního startu (výtlak v litrech) = (1.0 – 1.3) x váha jezdce.

Doporučená velikost pro experta / profíka – nutná znalost vodního startu (výtlak v litrech) = (0.7 – 1.0) x váha jezdce.

Doporučená velikost plachty do 12.0 m².

Neonmars doporučuje

windsurfovy set F2 pre zaciatocnika

Windsurfingový set F2 pro začátečníka

Všestranný hybrid, který využiješ jako allroundový nafukovací SUP nebo windsurf. Velikost paddleboardu a plachty je ideální pro windsurfingové začátky.   VÍCE INFO

Windsurfingový set STX 280

Nový koncept windsurfingové desky pro začátečníky a mírně pokročilé. Díky nafukovacímu provedení ho lehce sbalíš do batohu a v pohodě odneseš na zádech nebo hodíš do kufru auta. V setu s kompaktní skládací windsurfingovou plachtou VÍCE INFO
windsurfovy set stx 280
pevny windsurf jp australia

Pevný windsurf

V případě zájmu o pevný windsurf nás neváhej kontaktovat emailem na info@neonmars.cz

Neonmars verdikt

Bez názvu

Nezapomeň nás sledovat na facebooku a instagramu, označuj #neonmars a sdílej s námi svoje SUPer zážitky.