JAK SE CVIČÍ JÓGA NA SUPU

Miluješ vodu, paddleboarding a bez své jógové praxe si neumíš představit den? Cvičíš klasickou jógu, ale chceš se posunout dál? Nebo jen chceš vyzkoušet nový druh pohybu? I když si jógu nikdy necvičil a při slovním spojení pes hlavou dolů jdeš volat Svobodu zvířat, nenech se od jógy na paddleboardu odradit. SUP jóga je stále více populárnější jak u zkušených jogínů tak u úplných jógových začátečníků. Ať už si myslíš, že je cvičení jógy na nestabilní vodní hladině nemožné nebo nad SUP jógou uvažuješ, ale nevíš jestli je to to pravé pro tebe, čti dál.

joga-na-paddleboarde-neonmars-1

Je jóga na paddleboardu náročná? 

Pokud si pod spojením SUP jóga ihned představíš jak vysportovaná slečna dělá krkolomné pózy a stojky na nestabilní nafukovačce, která plave na zvlněné vodní hladině, nech nás vyvést tě z omylu. Jóga je pro každého. Bez ohledu na tvou fyzickou kondici, věk či pohlaví. Krása cvičení jógy spočívá v neuvěřitelně široké škále druhů jógy a poloh, z nichž si můžeš svou jógovou sestavu poskládat. Jóga je pouze tak náročná jakou si ji uděláš. A to platí i o cvičení jógy na paddleboardu. Platí pravidlo, že pokud dokážeš dýchat, dokážeš cvičit jógu a pokud se na pevné zemi dokážeš postavit na jednu nohu, dokážeš cvičit jógu na SUPu.

joga-na-paddleboarde-neonmars-stojka

Co si obléct na jógu na paddleboardu?

Pokud se chystáš zacvičit si jógu na SUPu, vybírej si oblečení, ve kterém se cítíš pohodlně a dovoluje ti maximální rozsah pohybu. Ideální jsou legíny nebo šortky a sportovní tričko či tílko. Vhodné jsou prodyšné a rychleschnoucí materiály. Samozřejmě cvičit můžeš i v plavkách. Výhodou je krásné opálení a nenamočíš si své věci při případném pádu do vody.

joga-na-paddleboarde-neonmars-7

Na jakém paddleboardu můžeš cvičit jógu?

Na cvičení jógy jsou vhodné paddleboardy, které jsou delší a širší. Větší paddleboardy jsou stabilnější a cvičení tak bude příjemnější. Stejně tak budeš mít více místa na své jógové asány (pozice). Pokud zvažuješ, že na svém paddleboardu budeš cvičit, doporučujeme zaměřit se i na tzv. EVA pěnu. EVA pěna je protiskluzová povrchová úprava paddleboardu, která zajistí dokonalý komfort a přilnavost při tvé jógové sestavě. Na cvičení jsou vhodné paddleboardy s velkou měkkou EVA pěnou, která pokrývá co největší část paddleboardu a je příjemná na dotek. Při výběru jógových paddleboardů tě ještě mohou zajímat D-ringy (hliníkové očka), za které můžeš svůj paddleboard uvázat. To se hodí v případě, že se nechceš při cvičení nechat unášet po celém jezeře či nedopatřením odplout na širé moře. Svůj SUP můžeš prostě přivázat k bójce, molu nebo jinému záchytnému bodu na místě kde chceš cvičit.

joga-na-paddleboarde-neonmars-5

Najdi si svoje místo

Předtím než začneš cvičit zaujmi svou výchozí polohu uprostřed svého SUPu. Neoprénové madlo na paddleboardu je většinou na místě s největší stabilitou. Snaž se proto podle ní orientovat během celého svého cvičení.

joga-na-paddleboarde-neonmars-2

Začni pomalu

Pomalé pohyby jsou při tvých jógových začátcích na SUPu klíčové. Přece je vodní hladina méně stabilní než pevná zem pod nohama. Při pomalejším tempu se soustřeď na svůj dech a prociť každý jeden zapojený sval. Při cvičení na paddleboardu mají i jednoduché cviky mnohem větší efekt, protože nestabilní povrch tě nutí zapojit mnohem více svalů pro udržení rovnováhy.

paddleboard-jp-venus-joga

Neboj se pádů

Ztráta stability a pády nejsou ničím co by tě mělo rozhodit nebo odradit od cvičení. Mysli v první řadě na to, že cvičení je zábava a pády k tomu prostě patří. Vždyť jen tak se můžeš ve své praxi zlepšovat a posouvat stále dál.

joga-na-paddleboarde-neonmars-8

Jóga na SUPu je skvělým spojením fyzického cvičení, psychického odpočinku a pobytu v přírodě. Splní tvé očekávání je-li tvým cílem pořádně si máknout, vyvětrat si hlavu nebo načerpat novou energii. Jóga na paddleboardu je perfektní volbou pokud si chceš vychutnat čas pro sebe o samotě a také skvělou variantou skupinového cvičení s kámoškami. Tak vezmi paddleboard, nalaď se na jógovou vlnu a vydej se zacvičit si na vodu.

Nezapomeň nás sledovať na instagramu a facebooku, označuj #neonmars a sdílej s námi svoje SUPer jógové zážitky.