KONSTRUKCE PADDLEBOARDU

Konstrukce paddleboardu - Nafukovací paddleboardy

Jádrem nafukovacího paddleboardu je dropstitch - tisíce vláken, která spojují dno a palubu. Dropstich vlákna dávají paddleboardu plochý tvar. Bez těchto vláken by měl nafukovací paddleboard kruhový tvar jako raft či nafukovačka. A tedy nedal by se používat. Je několik druhů dropstitchu a vyrábí jej více firem. V jednoduchosti platí, čím levnější paddleboard, tím levnější vnitřek (dropstitch). A naopak dražší paddleboard, dražší dropstitch. Kvalitní dropstitch dává paddleboardu dlouhou životnost a pevnost.

Jednovrstvá konstrukce nafukovacího paddleboardu

Velmi populární je jednovrstvá konstrukce, která má na palubě i na dně jednu vrstvu PVC . Z boku paddleboardu jsou stěny, které pro svou pevnost mají 2 vrstvy. Takže dvoustěnná konstrukce =  jednovrstvá technologie. Nesporné výhody jednovrstvé konstrukce jsou nízká váha a tedy snadné nošení nafukovacího stand up paddleboardu k vodě. Jako nízká cena, která je lákadlem pro začínající paddleboardisty, nebo rodiny s dětmi, kteří si chtějí paddleboard vyzkoušet. Jednovrstvý paddleboard není vhodný pro použití v drsných podmínkách - divoká voda, windsurfing či časté hrubé používání na kamenitých plážích nebo půjčovnách, kdy je větší pravděpodobnost poškození paddleboardu. Také platí, že každá značka má jinou tloušťku PVC a jinou kvalitu. Tato konstrukce není tak tuhá jako dvouvrstvá a tedy pod větší zátěží se více prohýbá paluba. Proto nedoporučuji nakupovat neznačkové paddleboardy. Špatná jednovrstvá konstrukce může mít za následek prohnutí paddleboardu pod nohama - vodu máš po kotníky a paddleboard neklouže po vodní hladině.

Dvouvrstvá konstrukce nafukovacího paddleboardu

Klasická a ověřená konstrukce z 2 vrstev PVC na palubě i na dně. Mezi jednotlivé vrstvy PVC je ručně nanášeno lepidlo (několik vrstev). Je velmi pevná a tuhá pod nohama. Ideální pro extra těžké váhy. Její robustnost ji předurčuje k použití i v drsnějších podmínkách jako divoká voda, windsurfing či ostré kamenité pláže. Nevýhodou této konstrukce je vyšší váha paddleboardu.

Moderní technologie MSL / Fusion 

Předlaminovaná konstrukce nafukovacího paddleboardu MSL nebo Fusion je nejmodernější technologie na trhu. Spojuje výhody předešlých konstrukcí. Díky procesu laminace mezi vrstvami není nutné nanášet ručně několik vrstev lepidla. Paddleboard je tak lehký (srovnatelně s jednovrstvým) ale zároveň pevný a dostatečně robustní. Nevýhodou této technologie je vyšší cena za paddleboard. Nafukovací paddleboard vyrobený technologií Fusion jednoduše a snadno odnese k vodě i křehká dívka a v pohodě se na něj postaví i 110 kg chlapiště, aniž by se mu prohýbal pod nohama. Většina paddleboardů v ceně nad 500 EUR se vyrábí touto technologií. V naší nabídce naleznete dvouvrstvé a třívrstvé paddleboardy vyrobené předlaminovanou technologií.

Technologie Fusion eliminuje možné výrobní chyby při postupu manuálního nanášení lepidla mezi vrstvy paddleboardu i náchylnost jednovrstvých paddleboardů ke stočení . 

Stringer

Stringer je pásová výztuž na paddleboardu. Dodává nafukovacímu stand up paddleboardu tvrdost a tuhost pod nohama, přičemž ponechává nízkou váhu. Sportovní paddleboardy mají stringer aby byly co nejtvrdší a nejrychlejší. Velmi populární je i jednovrstvá konstrukce se stringerem – výrobce tak získá lehký paddleboard (váha jako jednovrstvý) při tvrdosti a tuhosti dvouvrstvého. Někteří výrobci počítají stringer jako další vrstvu paddleboardu. Takže dvouvrstvý paddleboard se stringerem uvádějí jako třívrstvý.

Nezapomeň nás sledovat na facebooku a instagramu, označuj #neonmars a sdílej s námi své SUPer zážitky.