VYBERÁME PADDLEBOARD

ako-vybrat-paddleboard

Kdo bude jezdit na paddleboardu?

První naprosto jasná otázka je zda budu jezdit na paddleboardu sám, občas někoho svezu nebo budu stále vozit členy rodiny. Zda si kupujeme jeden paddleboard společně jako rodina – pro všechny. Nebo jestli si uděláme Vánoce v létě a koupíme paddleboard pro každého člena rodiny zvlášť.

Jaká je moje / naše váha a výška?

Od celkové váhy, kterou chci přepravovat, záleží, po jak velkém paddleboardu se musím poohlížet. Konkrétně po doporučené nosnosti paddleboardu a výtlaku paddleboardu. Výška jezdce mi zase indikuje šířku paddleboardu. Nižší jezdci potřebují užší paddleboard, protože na extra širokém prostě nedosáhnou pádlem k okraji paddleboardu a musí přestupovat. Pravidelná jízda, zda delší splavy jsou tak nepohodlné.

Jak plánuji paddleboard používat?

Vstupní kategorie vhodná i pro začátečníky na paddleboardu se jmenuje Allround. Jsou to univerzální paddleboardy, které jsou velmi stabilní, mají dobrou hbitost a čím déle tím lépe drží směr.

blog-allround-paddleboard-pre-zaciatocnika

Větší paddleboardy s allround tvarem označujeme jako rodinné paddleboardy . Jsou velmi stabilní a díky vyššímu výtlaku jsou předurčeny pro plavbu více osob. Např. jeden dospělý a 2 děti, nebo jeden dospělý pádlující ve stoje a druhý ležící nebo sedíc na paddleboardu.

Pokud plánujete jako rodina absolvovat delší túry podél mořského pobřeží nebo splavy řek, které máme doma nepočítaně, doporučujeme kategorii rodinné XL paddleboardy. Do této kategorie řadíme paddleboardy určené pro 2 dospělé, přičemž oba mohou pohodlně pádlovat ve stoje i na větší vzdálenosti. Vysoká nosnost zároveň dovoluje přibrat na palubu paddleboardu i děti.

Dětské a juniorské paddleboardy jsou speciálně uzpůsobeny na váhu, výšku a silové dispozice dětí. Jsou tak velmi lehké na nošení a mají menší výtlak než doslepácké modely. Pokud neumíte dostat děti domů z vody, je na čase začít přemýšlet o investici do dětského paddleboardu.

2 v 1 paddleboard i kajak  - nafukovací paddleboard, který umožňuje kromě jízdy ve stoje i připnutí speciální sedačky (u některých modelů je obsahem balení). Vytvoří se tak kajak. Stačí vyměnit horní díl paddleboardového pádla za přídavný list a vytvořit pádlo kajakářské. Ideální možnost rodinného využití hlavně pro mladší a starší vodáky, kteří nemají tolik síly, nebo pro dny plné větru.

2 v 1 paddleboard a windsurfing - nafukovací nebo pevný paddleboard, který je předpřipraven k použití s ​​windsurfingovou plachtou. Investice do paddleboardu tak nabídne 2 sporty: paddleboarding pro každodenní využití a windsurfing pro dny kdy fouká.

blog-nafukovaci-paddleboard-s-plachtou-windsurf

Stále populárnější je kategorie výletních paddleboardů. Označují se také jako touring, cruising, či fitness. Jejich hlavní charakteristiky jsou velmi dobrý skluz po vodní hladině, přímočaré vedení směru (nemusíte tedy, často přehazovat pádlo), vyšší rychlost než u paddleboardů z kategorie allround, ale stále při zachování komfortní stability a dostatečné šířky paddleboardu. Po prknech na pádlování ve stoje této kategorie se může tak dívat i začátečník, který plánuje pádlovat více nebo splavovat řeky.

Sportovní a závodní paddleboardy mají excelentní skluz, jsou rychlé a pádlování je velmi efektivní. Nicméně jsou úzké a vyžadují předchozí jezdeckou zkušenost. Dají se rychle otáčet, ale jezdec musí ovládat obrat s potopenou zádí a zvednutou špičkou paddleboardu. Pokud pokulháš po těchto paddleboardech navštiv některé z Neonmars test center nebo testovačku, zda závod a otestuj si na vlastní kůži, který ti vyhovuje nejvíce.

Dámské designy a paddleboardy pro cvičení jógy. Dámské paddleboardy jsou většinou lehké, aby se dobře nosily. Mají menší výtlak. Nafukovací paddleboard tak rychleji nafoukáš. Kromě stylových „lady specific“ barev mohou být vybaveny speciálně umístěnými madly na palubě paddleboardu – tak aby při cvičení nezavazovaly. Platformy umožňují spojit více paddleboardů při cvičení jógy nebo fitness. Přičemž instruktor procvičuje ve středu platformy.

Mega SUPy  - velké paddleboardové “dračí lodě” určeno pro týmové pádlování či nejlepší teambuilding. Umožňují vzít i ty, kteří mají před sólo stand up paddleboardingem respekt.

blog-paddleboard-aj-kajak-2v1

Kde budu na paddleboardu jezdit?

Jízda na klidné vodní hladině, v malých vlnách od větru nebo na moři s vlnami do výšky kolen je na paddleboardu naprosto bez problémů. Tento typ vodní hladiny se mezi paddleboardisty zvykne označovat také jako flatwater, tedy rovná hladina.

Jízdění na otevřeném oceánu nebo v příbojových vlnách je královskou disciplínou stand up paddleboardingu. Používají se speciálně tvarované paddleboardy pro surfing ve vlnách

Specifické paddleboardy se používají pro jízdu divokými řekami. Takové převážně nafukovací paddleboardy jsou krátké a velmi dobře obratné. Důraz je kladen na stabilitu a proto jsou tyto paddleboardy široké. Pro průjezd mělkými místy jsou vybaveny několika malými ploutvičkami.

Jaký je můj jezdecký level?

Šikovnější paddleboardista si může troufat na užší a rychlejší paddleboard. Naopak začátečník, který má horší stabilitu by měl preferovat širší paddleboard. Paddleboard je jednoduchý sport, který zvládne každý. Stačí, když umíš stát a držet pádlo. Potom můžeš i paddleboardovat. Ale jako v každém sportu špatně zvolená výbava může odradit od zážitků z krásného sportu, jakým paddleboarding je.

blog-detsky-paddleboard

Při jízdě ve vlnách zase zkušený jezdec s dobrou stabilitou jezdí na menším paddleboardu, který umožnuje radikálnější jízdu a jízdu ve větších vlnách .

Transport a uskádnění, co tak nafukovací paddelboard?

Pevný paddleboard svými vlastnostmi vyniká na vlnách či v závodním použití. Pocit, jako špička paddleboardu řeže vodní hladinu, patří mezi neopakovatelné zážitky. Ale potřebuješ být členem loděnice u vody. Nebo mít garáž a střešní nosič na autě.

blog-damsky-paddleboard-stx

Naopak nafukovací paddleboard je velmi skladný, snadno se složí do batohu</ strong>, který je součástí balení a nafouká se přibalenou pumpou. Cestování na dovolenou se tak stává hračkou. Nafukovací paddleboard se bez problémů vejde i do kufru menšího auta, do střešního boxu či jako check-in zavazadla při cestě letadlem.

Kolik plánuji investovat do svého nového paddleboardu?

Cena paddleboardu pro dospělou osobu se pohybuje od 250 eur za univerzální nafukovací paddleboard až po více než 3.000 eur za speciální karbonový závodní speciál. Každý stand up paddleboardista má své unikátní potřeby a možnosti a proto je třeba vybírat individuálně.

Nafukovací paddleboardy jsou levnější než pevné. Lidovou volbou jsou ty v cenách 300-400 eur. Zlatá střední cesta je kolem 500 - 700 eur. A produkty pro náročné jsou od 800 po 1.500 eur. Pokud hledáš spoustu muziky za málo peněz viz námi ověřené a pečlivě vyskládané akční výhodné sety paddleboardů . Dražší paddleboardy mají kvalitnější konstrukci, jsou pevnější a díky moderní předlaminované technologii dosahují vyšší kvality a delší životnosti. Díváme-li se na paddleboard jako na investici na dalších 10 let. Rozdíl 100 eur je 10 eur ročně, a rozdělil 200 eur v ceně paddleboardu je stále jen 20 eur za rok navíc.

Nezapomeň nás sledovat na facebooku a instagrame, označuj #neonmars a sdílej s námi své SUPer zážitky.