VYBÍRÁME PÁDLO

4 dílné pádlo na paddleboard COMBO - Kajak i paddleboard

Combo představuje bestseller mezi paddleboardovými pádly pro rekreační účely. Jedná se o klasické 3 dílné pádlo na paddleboard, ale výměnou horního dílu za další list lze vytvořit kajakářské pádlo. Takže jedno pádlo slouží k pádlování ve stoje i k pádlování vsedě. Maximum užitku za jednu cenu. Paddleboardové pádlo combo sbalíš do batohu od paddleboardu.

3 dílné pádlo na paddleboard - Skládací, nastavitelné

Nejprodávanější pádlo. Právě takové pádlo najdeš v každém paddleboardovém setu. Výhody jsou jasné - pádlo je nastavitelné, takže sedne každému. Pádlo lze sbalit do vaku či tašky od paddleboardu. Takže se s ním výborně cestuje, jestli jedeš pěšky, autem, vlakem nebo letadlem. 3 dílny paddleboardové pádlo je prostě nejpraktičtější volba.

2 dílné pádlo na paddleboard - Nastavitelné

Každá spojka něco váží a proto fajnšmekři a zanícení paddlebordisté ​​(aka SUPeři) používají často 2 dílná pádla. Takové pádlo si můžeš nastavit na různé délky. Vyhovuje 165 cm babe ale i 195 cm chlapovi. Také umožňuje s jedním pádlem jezdit více disciplín - na vlny nebo divokou vodu se používá kratší pádlo, na výlety déle. Navíc pokud jdeš k vodě a pádlo nemáš ve vaku, cítíš se jako profík. Nevejde se do vaku, ale například v autě ho převezeš podobně jako lyže.

1 dílné pádlo na paddleboard - Fixní délka

Doména závodníků, sup surfařů či jezdců na divoké vodě. Fixní pádlo představuje nejsnazší možnost. Všude, kde potřebuješ maximum výkonu, rychlost a efektivitu je to volba číslo 1. Nevýhodou je, že se hůře přepravuje.

List paddleboardového pádla

List má významný vliv na rychlost a efektivitu záběru. List můžeme posuzovat podle jeho velikosti nebo podle materiálu z jakého je paddleboardové pádlo vyrobeno.

Základní “setová” pádla mívají plastový list. Výhoda plastového listu je příznivá cena. S takovým pádlem jsme všichni začínali. Je výborný na první kroky či na rekreační pádlování. Doporučuji vyhnout se nákupům extrémně levných pádel (často noname), může se jim při zabírání deformovat dopis. Delší výlet či pádlování, pokud se rozfouká je pak komplikované. Lepší značky nabízejí plastový list, který je vyztužený a dobře poslouží i pro delší výlety. Plastový list se kombinuje s hliníkovou, laminátovou a karbonovou žerdí pádla.

Sklolaminátový list je pevnější než plastový a lépe drží tvar. Sklolaminátová pádla jsou často vyhledávána pro svůj příznivý poměr ceny a výkonu. Sklolaminátové vlákno (fiberglass) se často používá spolu s karbonem.

Profíci a nároční sportovci používají list vyrobený z karbonu. Je extrémně lehký a zároveň pevný.

Žrď paddleboardového pádla

Žrď (trubka) pádla pro SUP dělá zásadní rozdíl ve vlastnostech pádla - váha, tuhost, křivka ohybu< /strong>.

Základním “setovým” materiálem pro paddleboardové pádlo je hliník. Takové pádlo naleznete nejčastěji v paddleboardových setech. Hliníkové pádlo (žrď) je spolehlivé a díky ceně je lidovou volbou číslo 1. Většina rekreantů pádluje právě s tímto pádlem. Nevýhoda hliníku je jeho váha. Ale i to, že pokud je toto pádlo dlouho ve vodě – postupně do něj nateče voda a pádlo se může potopit. Proto doporučujeme na hliníková pádla používat plovák na pádlo. Může být hliníkové pádlo lehké? Ano může ale potom se ti asi rychle ohne. Extrémně lehké pádlo pro paddleboard je proto podezřelé.

Sklolaminát (fiberglass) je lehký materiál, který více pruží. Díky tomu šetří tvá ramena a záda při pádlování. Tento materiál je také výborný i pro celoroční pádlování na stand up paddleboardu. Žerď z laminátu je teplejší do ruky, což oceníš při expedicích při nižších teplotách. S tímto pádlem od nás většinou odchází zákazník, který preferuje zlatou střední cestu – zboží s dobrým poměrem ceny a výkonu.

Fajnšmekři, sportovci a závodníci volí karbonové pádlo na paddleboard. Karbon je nejlehčí a zároveň nejtvrdší materiál. Většina paddleboardistů po první sezóně píše Ježíškovi právě o takové pádlo. Pokud jednou zažiješ paddleboardování s karbonovým pádlem nebudeš chtít jiné – pozor je vysoce návykové. Žerď z karbonu představuje nejlehčí a nejvýkonnější materiál z nabídky.