WINDSURFING NA PADDLEBOARDU

Windsup – paddleboard s plachtou

Wind sup je nafukovací paddleboard s možností windsurfingu. Výborný pro Stand up paddleboarding – pádlování ve stoje. Ale skvěle funguje také na windsurfingové začátky. U některých modelů lze připnout i sedačku a za použití 2-listového (kajakářského) pádla vytvořit nafukovací kajak. Poměr ceny a zábavy pro celou rodinu je u této možnosti doslova bez konkurence. Pádluješ, když nefouká a windsurfuješ, pokud se zvedne vítr. Výborná výuková možnost, kterou používáme i na našich Kempech a kurzech windsurfingu. Jízdu s větrem ve vlasech si užívají děti, junioři i dospěláci. Po letech jsem si opět zajel s mým otcem, který je v důchodu.
Delší (11 a více stop) nafukovací paddleboard výborně drží směr a stabilitu. Výborný pro výtlačnou plavbu (jako kdysi winglider). Kratší paddleboardy mají výhodu v obratnosti.

windsurfing-na-paddleboarde-2

Pád na desku – nafukovací deska je z PVC materiálu a potažena měkčenou pěnou EVA. Nafukovací paddleboard - windsup je tedy velmi příjemný při pádech na prkno. Zároveň poslouží k opalování a nedrápu plavky jako zdrsněný povrch pevných windsurfingových plováků.

Odolnost desky – pád plachty na špičku pevného windsurfingového plováku nejednou končí opravou. První pokusy na nafukovacím windsurfingovém paddleboardu jdou bez problémů a strachu z poškození výbavy. Také na břehu můžeš zacházet s nafukovacím windsupem méně opatrně než s karbonovým plovákem.

Obrát proti větru – díky středové ploutvi (ploutvičce US-box, či slide-in) nafukovací windsup výborně stoupá proti větru, což usnadňuje obrat proti větru i návrat na místo odkud jste vyrazili.

Jízda ve skluzu – jízda ve skluzu s windsurfingovým oplachtěním nebo s křídlem (wing.surfer) je možná.

Jízda v trapéze – nafukovací konstrukce paddleboardu je ideální pro první kroky s trapézem. Známé katapulty neskončí odlomenou špičkou.

Jízda v poutkách – nafukovací windsupy většinou nejsou vybaveny systémem pro připnutí poutek.

Carvingová halza – možná ale obtížná, u modelů s odtrhovou hranou se zatáčí snáze.

Skoky – nějaký borec by to asi dal, ale tento typ není vhodný pro triky a akci ve vzduchu.

Doporučený level ježdění: začátečník – pokročilý surfař, restart windsurfové kariéry, rodinná zábava u vody .
Doporučená velikost (výtlak v litrech) = (2.5 – 3.5) x váha jezdce.
Doporučená velikost plachty: do 5.0 m čtverečních.

Pro kompletní nabídku nafukovacích windSUPů klikni na více info

 Jak vybrat plachtu na windsurf / paddleboard

Volba správné plachty (korektního oplachtění) k pevné windsurfové desce, k nafukovacímu windsurfu nebo k paddleboardu s možností windsurfingu (windsup) je stejně důležitá jako výběr plováku. Každý level tvé dovednosti a plánovaného použití vyžaduje něco jiného, ​​specifického.
Jako dlouholetý windsurfista, instruktor, organizátor kempů a kurzů shrnu své poznatky a feedback od kurzistů do následujících řádků.

windsurfing-na-paddleboarde-3

Nafukovací plachta pro windsurf – volba pro začátečníky a děti

Balíček velký jako 2 pet-láhve. Nejmenší možné balení windsurfingové plachty. Bez problémů si ho přibalíš do batohu k paddleboardu. Velmi jednoduchá příprava – nafoukáš a máš hotovo. Žádná lanka ani klipsy, žádné šponování a napínání plachty. Velikosti plachty jsou vyladěny na výšku windsurfisty (poloha „ráhna“ je tedy fixní). Nafukovací plachta se nikdy nepotopí do vody, vždy zůstává na hladině – rychlé a snadné vytahování plachty. Plachta odpouští chyby a větrné poryvy příjemně vypouští. Jezdíš téměř okamžitě a užíváš si jízdu, bez problémů. Perfektní je pro děti. Nevýhoda je, že se sílícím větrem a drsnějšími podmínkami prostěradlo nezvyšuje svůj výkon. Ideální volba pro začátečníky a windsurfaře, kteří preferují rekreační jízdu. Cítí se ideálně ve slabém větru na jakémkoli plováku (nafukovacím či pevném). Pokud plánuješ rychle postupovat, tak na první pokusy si tuto plachtu půjč z naší půjčovny a pak investuj do výkonnějšího oplachtění.

Winsurfingový set v batohu – pro cestovatele

Klasické windsurfingové oplachtění – plachta, stěžeň, ráhně optimalizované pro začátečníky, rekreanty a mírně pokročilé jezdce. Tento typ je poměrně lehký, určený do slabého a středně silného větru. Nízká váha je pro časté vytahování padlé plachty z vody, proto není oplachtění až tak robustní a určeno do extrémně silného větru. Oproti nafukovací plachtě má větší a více „direct“ výkon. Můžeš tak při jízdě využívat větrné poryvy, ale pokud si nedáš pozor, mohou ti plachtu vytrhnout z rukou. Optimální volba pro windsurfaře, pro které level začátečník není konečná stanice.
S popularitou nafukovacích windsupů a windsurfů se vytvořil tlak na výrobce, aby vytvořili kompaktní cestovní balení. Rahno (ta trubka, kterou držíš) má 2 spojovací kusy a stěžeň (ten dlouhý kolík v plachtě) má 4-5 dílů. Plachta má méně spír (vodorovné výztuže plachty pro zlepšenou stabilitu a vyšší výkon) aby se lépe balila. Kompaktní balení jaké znáte z paddleboardu. Snadné cestování letadlem či autem na dovolenou a k vodě. Nemusíš mít kombíka ani dodávku. Ideální kombinace s nafukovacím paddleboardem nebo windsurfem. Některé firmy vyrábějí kompaktní oplachtění v batohu i pro profi účely – na vlny, na freestyle, či náročný “ power” freeride. Tyto sety jsou určeny do těch nejnáročnějších podmínek.

windsurfing-na-paddleboarde

Klasický set - windsurfingové oplachtění

Kompletní set windsurfingového oplachtění (“plachty”) v jednom balení. Určen pro začátečníky až pokročilé windsurfisty. Tento set je ideální volba pro tvou peněženku. Pokud hledáš produkt, který vyniká výborným poměrem cena/výkon toto je windsurfová plachta pro tebe. Kompletní set obsahuje vytahovací lano, patu stěžně s kladkou, ráhno, stěžeň a prostěradlo. Ráhno je jednodílné, prostěradlo celospírové a stěžeň má 2 nebo 3 díly. Takové balení má podle velikosti plachty cestovní velikost v nerozloženém stavu 1.5m – 2m. Na učení a mírný vítr stačí i set s hliníkovým stěžněm. Pokud ale hledáš lepší výkon, chystáš se jezdit i v silnějším větru, pak je dobra volba set, který má sklolaminátový stěžeň. V naší nabídce je více setů. Neváhej se tedy poradit, který je pro tebe ten nejlepší. Obecně platí; čím drsnější podmínky a silnější vítr, tím lepší a dražší set je vhodný pro tebe. Ideální kombinace pro nafukovací paddleboardy, nafukovací windsurfy a pevné windsurfy.

windsurfing-na-paddleboarde-4

Kompeltní nabídku oplachtění viz zde   VÍCE INFO

Nezapomeň nás sledovat na facebooku a instagrame, označuj #neonmars a sdílej s námi své SUPer zážitky.