Foukání paddleboardu

Nafukování nafukovacího paddleboardu

Nafukování, údržba a používání nafukovacího paddleboardu je velmi jednoduché a intuitivní. Paddleboarding získal díky této jednoduchosti tisíce příznivců i u nás. I navzdory tomuto, někteří paddleboardisti mají ze začátku k nafukovacímu paddleboardu respekt. Proto jsem připravil tento tutoriál, kde shrnu všechny možné i nemožné poznatky našich klientů z půjčovny a prodejny.

Nafukování paddleboardu manuální pumpou

1. Najdi pěkné místo na pláži. Ideálně pěkná tráva, či písková pláž bez ostrých předmětů (mušle, rozbité sklo), paseku můžou způsobit i psí exkrementy

2. Rozroluj svůj nafukovací paddleboard

3. Otevři bezpečnostní pojistku ventilu a přesvědč se, že ventil je ve vrchní poloze. Vrchní poloha ventilu na paddleboardu - ventil drží vzduch. Spodní poloha - ventil pouští vzduch ven. Na štítku u ventilu je většinou napsaný tlak na jaký je dobré paddleboard foukat (příklad: paddleboard kiboko má doporučený tlak 12-15 PSI - nafoukáš podle toho jak si těžký. A doporučený maximální tlak 18 PSI - to si nafoukáš, pokud jdeš na závody).

paddleboard-jp-australia-ventil

4. Vytáhneš pumpu z batohu. Našroubuješ hadici. Pokud má pumpa 2 závity, kde pasuje hadice, najdi ten, který je označený jako OUT nebo INF. Pokud se mi nevejde ruka na rukojeť pumpy, tak se podívám do balení, jestli tam není šroubovací část do rukojeti - po našroubování jsou rukojeti větší.

5. Zasuneš hadici do ventilu a pootočíš, tak aby držela v nafukovacím paddleboardu. Pokud ti to vůbec nejde, podívej se do balení pumpy a najdi druhou gumičku. Taková malá věc, kruhový průměr a je často červená, černá nebo bíla. Stačí vyměnit tu na hadici za tu druhou.

paddleboard-jp-australia-pumpa

6. Pokud máš jednorychlostní pumpu, začneš pumpovat. Pozor nanometr - ukazovatel tlaku, ukazuje tlak v tvém nafukovacím paddleboardu. Dokud nemáš v paddelboardu tlak, ale foukáš jen objem vzduchu, nanometr bude ukazovat hodnotu 0. Není zlá pumpa, prostě foukej ještě trošku déle. Pokud máš více rychlostní pumpu, poznáš to podle přepínací páčky, nebo takové věcičce na špagátku, která nevíš na co je. Takovou pumpou nafoukáš paddleboard rychleji. Do hodnoty 5 PSI používej tzv. Double action mód. Foukáš nahoru i dolů. Po překonání hodnoty 5 PSI používej single action mód - foukáš jen cestou dolů a cestou nahoru oddychuješ.

7. Foukáš jak pán, ale v paddleboardu není vzduch? Zkontroluj bod 4. a otvor na pumpě, kam si našrouboval hadici. Pokud to uděláš dobře, můžeš na druhý pokus tento bod přeskočit.

8. Pokud si nafoukal do paddleboardu požadovaný tlak, můžeš z paddleboardu vydělat hadici. Pootočíš ji opačně jak si ji tam dával. 

  • Jestli je hadice venku a po malém odfouknutí vzduchu zůstane ticho, tak si dobře nafoukal. Pojistný kryt ventilu našroubuješ. A odložíš pumpu. Pozor, hadici nenechávej na pumpě - lidi to balí spolu a potom si zlomí hadici v části u pumpy. Pokud hadici odšroubuješ a dáš vedle pumpy, ušetříš si cestu do obchodu pro novou hadici.
  • Pokud je hadice venku a po malém odfouknutí slyšíš dál jak syčí vzduch, vrať se do bodu 3 a pouč se sám na své chybě na co nejdelší dobu. Proč? Pochopíš, když budeš po druhém foukání v bodě 8a. Každá mince má dvě strany. Zvuk vyfukování paddleboardu tehdy, když se paddleboard nafukuje potěší tvoje kámoše. Vždyť víš, i škodolibost je radost. A ten pocit, že se to nestalo jim, no k nezaplacení. Ano každému se to někdy stane.

9. Můžeš jít pádlovat. Nezapomeň zamknout auto. Dát si mobil do vodotěsného obalu. A ano, sežeň si nějak nové dioptrické brýle proti utopení při pádu do vody. Opalovací krém má též svoji nezastupitelnou funkci. 

Nafukování paddleboardu elektrickou pumpou

 

 

Občas se můžou vyskytnout těžkosti lokálního typu, které lehce odstraníš na místě: 

Pádluji a okolo ventilu se objevují bublinky - potopím se? Ne nepotopíš, tento jev může být někdy doprovázený i zvukem. Jedná se o povolený ventil. Přesně na to je v batohu s nafukovacím paddleboardem taková oranžová pixle. Případně taková plastová věc, že nevíš vůbec na co. Vem to s sebou na dovolenou. Jedná se o klíč na ventil. Ventil stačí dotáhnout. A je hotovo. Ventil se dotahuje po směru hodinových ručiček. Můžeš ho dotahovat, ale skutečně dotahovat při vyfouknutém nebo při nafoukaném paddleboardu. Nikdy nepovoluj ventil při nafoukaném paddleboardu. 

Ručička na manuální pumpě mi ukazuje nějakou hodnotu a ještě jsem nezačal ani pumpovat. Tato skutečnost může nastat, pokud se pumpou háže a dojde k nárazu nanometru. Řešení na místě je - jestli pumpa ukazuje 6 PSI a paddelboard se fouká na 15 PSI, tak je to spolu 21 PSI (naschvál jsem vybral přechod přes 10ku, aby to naživo už bylo jen lehčí). Nafoukám paddleboard na 21 PSI. Případně můžu zkusit pumpu kamaráda a ověřit si měření tlaku v paddleboardu. Řešení je spokojit se s takovýmto stavem nebo vyměnit nanometr a už pumpu neházet všude možně.

Při foukání cítím jak mi zvedá vzduch z paddleboardu rukojeť nahoru. Znervózňuje to, ale paddleboard jde nafoukat. Neukazuj to kamarádům a netrap se tím dlouho, protože vzduch jde ven. Prostě jen pumpuj a přetlač vzduch. Pokud si chceš dát pauzu vydělej hadici z paddleboardu. Při tomto stavu je třeba pumpu servisovat.

Nejde mi pumpovat a mám pocit, že je pumpa zaseknutá. Pumpa a její písty si zaslouží starostlivost, tak jako je se třeba například starat o odpružení na bajku. I pumpa k nafukovacímu paddleboardu si zaslouží pravidelně promazat olejem. Pokud to neuděláš, může dojít k zaseknutí a protrhnutí některého těsnění. Jestli si těsnění už roztrhal, zkus ho vydělat a paddelboard půjde nafoukat i když pumpa nebude mít 100 procentní funkčnost.

Elektrické i manuální pumpy na paddleboard najdeš v našem e-shopu: pumpy na paddleboard

Nezapomeň nás sledovat na facebooku a instagramu, označuj #neonmars a sdílej s námi svoje SUPer zážitky.