KOLIK KG UNESE PADDLEBOARD

Kolik uveze paddleboard?

Nejčastější otázka a nejistota při koupi nového paddleboardu je, kolik kilogramů vlastně paddleboard unese. Vejdu se a uveze mě paddleboard s manželkou nebo frajerkou? Můžeme pádlovat dva spolu? Nebo můžu vzít na paddleboard dvě děti? Případně umím udělat z mého psa zvířecího paddleboardistu?

 info-paddleboard-aj-kajak

Doporučená nosnost při pádlování ve stoje Vs.  Maximální nosnost paddleboardu

Každý paddleboard má doporučenou váhu. Tato doporučená váha paddleboardisty je na komfortní pádlování ve stoje. Tento údaj odhadl výrobce nebo prodejce na základě těchto parametrů:

Výtlak paddleboardu v litrech - výtlak je klíčová vlastnost a udává kolik vzduchu má v sobě paddleboard. Zjednodušeně platí, že výtlak paddleboardu v litrech = „celková přípustná“ nosnost paddleboardu.


Příklad:
Nafukovací paddleboard má výtlak 300 litrů . Výrobce uvádí, doporučenou nosnost 120 kg. Námi ověřená metoda pro výpočet ideálního využití paddleboardu je následující.
⅓ x výtlak paddleboardu = zatížení paddleboardu do 100 kg (těžší dospělý nebo jeden dospělý plus dítě) poskytne paddleboardistovi výborný skluz i využití paddleboardu. Paddleboard má jen malý ponor a proto je stabilní a efektivita pádlování vysoká. Takto zatížený paddleboard je ideální pro dlouhé výlety a paddleboardové expedice po okolí. 150 kg. Tedy extra těžký dospělý, dva dospělí, jeden dospělý a dvě děti. Paddleboard tuto váhu zvládá, střední ponor paddleboardu umožňuje také jízdu na střední vzdálenosti.

blog-rodinny-xl-paddleboard


Vyšší zatížení paddleboardu běžně používáme na našich kurzech a kempech. Při nácviku stability, kdy vylezou dva dospělí na paddleboard a navzájem se shazují přenášením váhy. Nejednou jsme závodili čtyři dospělí najednou na jednom paddleboardu s výtlakem 230 litrů, proti druhé čtveřici. Kvalitní nafukovací paddleboard tuto zátěž zvládne, avšak jeho ponor je přímo úměrný celkovému zatížení. U těchto našich her je někdy paddleboard celý pod vodou. Takže 200 kg paddleboard s výtlakem 300 litrů snese, nicméně je to na dovádění během dovolené, na “expediční” přeplutí malého jezera po langoše, či zmrzlinu. 


Technologie výroby paddleboardu - platí pravidlo, že čím je konstrukce paddleboardu robustnější, tím je vhodnější pro těžké jezdce. Mezi robustní konstrukce paddleboardu považujeme předlaminovanou MSL/Fusion, Double Layer, Triple Layer, výztuž stringer, 3D stringer. Naopak jednovrstvá konstrukce Single Layer je lehká výborná pro děti, juniory, ženy či lehčí paddleboardisty. Pod nohama se více prohýbá. (pozor na neznačkové paddleboardy, které se i pod lehčími jezdci přehnou a jste po kotníky ve vodě).
Příklad: Paddleboard stejných rozměrů vyrobený dvouvrstvou technologií může mít ideální nosnost do 120kg. A jednovrstvý téhož tvaru a rozměru nosnost do 100 kg. 

zabava-na-paddleboarde

Nezapomeň nás sledovat na facebooku a instagrame, označuj #neonmars a sdílej s námi své SUPer zážitky.